Bóle kręgosłupa – diagnostyka

 

Badania Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, że schorzenia kręgosłupa zajmują drugie miejsce wśród najczęściej występujących zespołów chorobowych współczesnej cywilizacji. Ból kręgosłupa, jak każda fizyczna niedogodność, jest rzeczą nieprzyjemną, dlatego pierwszym odruchem jest sięgnięcie po środki, które złagodzą lub zlikwidują dolegliwości. Uśmierzenie bólu za pomocą tabletek odcina od informacji jakie przesyła nam organizm. Ból jest naturalnym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Po zażyciu tabletki jest lepiej, ale choroba rozwija się bez naszej wiedzy. Gdy boli kręgosłup należałoby się zastanowić czy jego źródłem jest nasze zachowanie. Ból może informować o tym, że za długo siedzimy, podnosimy coś w nieprawidłowy sposób czy nieprawidłowo pochylamy się. Z uwagi na szeroką skalę problemu, ogromna jest również liczba środków terapeutycznych i metod usprawniających, dzięki którym można hamować procesy chorobowe, zmniejszać dolegliwości bólowe, a także działać precyzyjnymi metodami. Do najczęściej występujących dysfunkcji należą zespoły przeciążeniowe kręgosłupa, niekiedy powikłane objawami neurologicznymi. Nie bez znaczenia jest wpływ czynników psychogennych na stan kręgosłupa. Powstawanie zespołów przeciążeniowych związane jest głównie z wykonywaną pracą zawodową, czynnościami życia codziennego, formą wypoczynku czy stylem życia.

 

Już nie tylko fizjoterapeuci ale osoby niezwiązane z rehabilitacją, na podstawie własnych doświadczeń ruchowych wiedzą, że aktywność jest czynnikiem zmniejszającym dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ruch wywiera szereg pozytywnych efektów w organizmie. Ułatwia przywrócenie utraconej sprawności, umożliwia zachowanie prawidłowego napięcia mięśni i aparatu więzadłowo – torebkowego stawów. W okresie rozwoju ruch wspomaga tworzenie struktury kostnej, a w wieku dojrzałym hamuje utratę tkanki kostnej. Ruch kręgosłupa powoduje prawidłowe ukrwienie i uwodnienie krążków międzykręgowych. Ograniczenie aktywności ruchowej może dotyczyć całego ciała jak i niektórych jego odcinków. Powodem tych ograniczeń jest siedzący tryb życia, praca w wymuszonych pozycjach, bądź też praca zawodowa, która angażuje tylko pewne grupy mięśniowe.

 

Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa jest diagnostyka i terapia Tergumed. Szczególnie wskazana dla pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie krążka międzykręgowego, dyskopatią, chorobą degeneracyjną chrząstki stawowej, zmianami zwyrodnieniowymi powierzchni stawów międzykręgowych, kręgozmykiem, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, nawracającymi dyskopatiami, stanami pooperacyjnymi po dyskopatiach.

 

Celem terapii jest zniesienie dolegliwości bólowych, uzyskanie optymalnej ruchomości we wszystkich segmentach kręgosłupa i płaszczyznach ruchu oraz określenie maksymalnej siły i wytrzymałości mięśni tułowia i szyi w warunkach statycznych i dynamicznych. Dzięki odpowiedniej budowie Tergumed uzyskujemy maksymalną stabilizację, a możliwość regulacji urządzenia pozwala na dopasowanie go do gabarytów pacjenta.

 

Podczas diagnostyki wykonujemy testy, które umożliwiają identyfikację zaburzeń ruchowych, a także określają maksymalną siłę grupy mięśni przy ruchu kręgosłupa badanej osoby. Na podstawie badań urządzenie tworzy dokumentację, a wyniki wykorzystujemy do stworzenia indywidualnego planu treningowego. Z powyższego wynika, że Targumed świetnie sprawdza się jako forma uzupełniająca tradycyjne metody terapii zespołów bólowych kręgosłupa.

Kontakt

Kaśmin to przyjazny dom opieki dla osób starszych. W naszych domach opieki leczony jest alzheimer oraz prowadzona jest rehabilitacja.